Kripto paralar, FED’in daha güvercin stratejilere yönelmesine olumlu yanıt verdi

Kripto paralar, FED’in daha güvercin stratejilere yönelmesine olumlu yanıt verdi

Bybit Global ekibi tarafından hazırlanan değerlendirmede piyasalarda son 24 saatte yaşanan gelişmelere yer veriliyor.

FED Başkanı Jerome Powell, Merkez Bankası’nın aslında önümüzdeki ay faiz artırım temposunu yavaşlatacağının sinyalini vererek, son haftalarda çok sayıda Fed yetkilisinin yaptığı spekülasyonları pekiştirdi. Haberlerin ardından hisse senetleri genel olarak yükselirken, dolar Hazine getirileriyle birlikte düştü.

 Kripto para piyasası, FED’in daha güvercin stratejilere yönelmesine olumlu yanıt verdi. Bitcoin, son 24 saatte %1,8 yükseldikten sonra 17 bin doların üzerinde daha güçlü bir tutunma noktası oluşturdu. Ethereum, Bitcoin ile birlikte hareket ediyor ve 1.300 doların hemen altında el değiştiriyor. Orta ila büyük altcoinler çoğunlukla yeşil renkte ve MATIC, aynı dönemde %7’lik bir artışla lider konumunda.

 DEX, FTX destanından büyük ölçüde yara almadan çıktı. Tüm zincirlerdeki aylık DEX hacmi Kasım ayında ikiye katlanarak 109 milyar dolara ulaştı. Artış, FTX fiyaskosunun ortaya çıkmaya başladığı ilk hafta boyunca dikkate değer hale geldi ve tüm zincirlerdeki işlem hacmi %146 artarak 20 milyar dolardan 49,2 milyar dolara yükseldi. Artış oranı, Mayıs ayının ilk haftasında haftalık DEX hacminin %115 arttığı Terra çöküşü sırasındaki oran ile karşılaştırılabilir. CEX’e olan güven kaybı, token fiyatlarına da yansıdı. Bir sepet CEX tokeni ciddi kayıplar yaşarken, DEX tokeni genel olarak piyasadan daha iyi performans gösterdi.

Telegram, FTX’in çöküşüyle boğuşmaya devam ederken belirsiz planlar ortaya koyuyor. Mesajlaşma platformu, bir aydan kısa bir süre önce lansmanından bu yana kullanıcı adlarının satışından 50 milyon dolar değerinde TON kazanan blok zinciri tabanlı platformu Fragment’in başarısının ardından dikkatleri üzerine çekti. Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov, Çarşamba günü kanalında Fragment için sonraki adımları detaylandırdı ve platformun kullanıcı adlarının ötesine geçerek Telegram için bir dizi blok zinciri aracı haline geleceğini söyledi. Yeni işlevler arasında, doğrudan Telegram uygulamasından erişilebilen ve milyonlarca kullanıcının güvenli bir şekilde kripto ticareti yapmasına olanak tanıyan, gözetim dışı cüzdanlar ve merkezi olmayan borsalar yer alabilir.

YORUMLAR YAZ