Küresel Zenginlikte İlk Sıradaki Lider: ABD

Küresel Zenginlikte İlk Sıradaki Lider: ABD

Henley & Partners ile New World Wealth‘in 2024 ABD Varlık Raporu, ABD’nin küresel likit yatırım yapılabilir servetin yüzde 32’sini temsil ettiğini ortaya koyuyor. Bu rapor, Amerika’nın servet oluşturma ve koruma konusundaki liderliğini sürdürdüğünü gösteriyor, bu da Biden-Trump başkanlık seçimlerinin ardından birliğin durumuna ilişkin artan endişelere rağmen dikkat çekiyor.

ABD‘nin, 67 trilyon dolar gibi devasa bir servetle küresel piyasada etkileyici bir varlık oluşturduğu açıkça görülüyor. Ülkede şu anda dünya genelindeki milyonerlerin yüzde 37’si yaşıyor. Bu rakam, son on yılda yüzde 62 gibi dikkat çekici bir oranda artarak dünya genelindeki yüzde 38’lik büyüme oranını geride bırakıyor.

ABD’nin GSYH’si, rakip süper güç Çin ile benzer seviyelerde olabilir ancak Amerika, likit servet açısından çok daha ileride yer alıyor. Aynı şekilde, kişi başına düşen servet ve milyoner, santi-milyoner ve milyarder sayısı da ABD’de oldukça yüksek. Çin’in 2,352 santi-milyonerine karşılık ABD‘de 9,850 santi-milyoner ve Çin’in 305 milyarderine karşılık ABD’de 788 milyarder bulunuyor. Çin’de 862,000’den biraz fazla milyoner yaşarken, ABD’de kişi başına düşen servet 201,500 dolara karşılık sadece 18,800 dolar.

ABD’nin önde gelen şehirlerinden biri olan New York, 349,500 milyonerle ABD’nin ve dünyanın en zengin şehri unvanını koruyor. Onu, 305,700 milyonerle Körfez Bölgesi, 212,100 ile Los Angeles, 120,500 ile Chicago ve 90,900 ile Houston izliyor. ABD’deki varlıklı şehirler arasında Dallas, Seattle, Boston, Miami ve Austin de yer alırken, Washington D.C. 28,300 yerleşik milyonerle 11. sırada yer alıyor.

Son on yılda servette yaşanan artışa bakıldığında, Austin’in teknoloji patlaması sayesinde milyoner nüfusunda yüzde 110’luk bir artışla en büyük sıçramayı gerçekleştirdiği görülüyor. Connecticut’ın varlıklı bölgeleri olan Greenwich ve Darien ile Kuzey Kaliforniya’nın Körfez Bölgesi yüzde 80’in üzerinde servet artışına sahne olurken Miami, Dallas, Washington D.C., Seattle ve Houston’da milyoner nüfus yüzde 70’in üzerinde artış gösterdi.

ABD’deki en pahalı gayrimenkuller konusunda New York yine önde geliyor. Şehirdeki birinci sınıf bir dairenin ortalama metrekare fiyatı 28,400 dolar iken, Los Angeles, Palm Beach, Miami Beach ve Körfez Bölgesi de yüksek fiyatlarla dikkat çekiyor.

ABD, göç eden milyonerler için hala en önemli destinasyonlardan biri olarak kalıyor. Körfez Bölgesi, Austin, Miami ve West Palm Beach gibi bölgeler, 2024 yılında ABD’ye gelecek milyoner sayısında artış beklenen yerler arasında bulunuyor. Henley & Partners’ın verilerine göre, ABD vatandaşları için en popüler yatırım göçü seçenekleri Portekiz Altın Oturma İzni Programı ve Malta’nın yatırım teklifi oldu.

Sonuç olarak, ABD’nin küresel zenginlikteki lider konumu göz ardı edilemez. Hem yerli hem de yabancı yatırımcılar, ülkenin sağlam ekonomisi, geniş iş fırsatları ve istikrarlı politikası nedeniyle Amerika’nın çekiciliğinden faydalanmaya devam edecekler.

YORUMLAR YAZ