Borsa Yatırım Danışmanlığı Şirketi Nasıl Kurulur?

Borsa Yatırım Danışmanlığı Şirketi Nasıl Kurulur?

Borsada yatırım danışmanlığı şirketi kurabilmek için lisanslı yatırım kuruluşu olabilmenin adımlarını takip etmek gerekiyor. Danışmanlık hizmeti verecek olan kişinin finansal yatırımları doğru stratejilerle yönetmesi beklenir.

Müşterinin ihtiyacı ve beklentisi doğrultusunda yatırım danışmanlığı kurumsal olarak gerçekleştirilebilir. Danışmanlık şirketi kurulabilmesi için öncelikle belirli bir ücretin sermaye olarak gözden çıkarılması gerekir.

Borsada Yatırım Danışmanlığı Nedir?

Borsa danışmanlık şirketi kurabilmek için şirket sermayesinin en az dörtte birinin hazırda bulunması gereklidir. 50.000 TL’lik sermaye için bloke konulacak olan tutar 2023 yılı itibariyle en az 12.500 TL’dir. Yatırım danışmanlığı şirketi profesyonel olarak rehberlik sağlayabilecek, işini seven ve bu alana yatkın elemanlardan oluşmalıdır.

Borsada Yatırım Danışmanın Görevi Nedir?

Yatırım danışmanlığı şirketi kuruluş sürecinde hedef olarak yatırımcının portföy yönetimini, risk değerlendirmesini, varlık tavsiyesini ya da yatırım stratejisini doğru odak noktaları ile destekler. Bu nedenle yatırım danışmanlığı yapabilmek için belirli becerilere sahip olmak gereklidir.

Borsada Yatırım Danışmanı Nasıl Olunur?

Borsa yatırımcısının lisans, yüksek lisans ya da doktora düzeyinde bir eğitime sahip olması veya bu alanda yetkinliğini gösteren sertifikasının bulunması gerekir. Ardından üniversitelerin ilgili bölümünü bitiren başvuru sahibinin ekonomi ve pazarlama alanında ilgili eğitimleri tamamlaması gerekir.

Borsa Yatırım Danışmanlığı Sertifikası Nasıl Alınır?

Borsada yatırım danışmanı olabilmek ve şirket açabilmek için yatırım danışmanlığı sertifikasına sahip olmak gerekir. Yatırım danışmanlığı sertifikası ancak SPK kurumu tarafından verilir. Yatırım danışmanlığı yetki belgesi talebi için SPK internet sitesi üzerinden yatırım danışmanlığı dilekçe formu doldurularak başvuruda bulunulabilir.

Borsada Yatırım Danışmanlığı için Hangi Bölümü Okumak Gerekir?

Borsada yatırım danışmanı olabilmek için 4 yıllık iktisat, işletme, çalışma ekonomisi, maliye ya da pazarlama bölümlerinden herhangi birinde eğitim almak gerekiyor. Konuyla ilgili kurs ve sınavlara katılarak yetkinliği artırmakta önem taşıyor. SPK Kurumu tarafından verilen yatırım danışmanlığı sertifikası ile şirket açılabilir. 2023 yılı itibariyle yatırım danışmanlığı yapan bir kişinin ortalama maaşı 30.000 TL’yi aşmaktadır.

Borsada Yatırım Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Borsada yatırım danışmanlık şirketi kurabilmek için yatırım ve finans alanında doğru planlamayı yapabilecek bir potansiyele sahip olmak gerekiyor. Kısa ya da uzun vadeli hedefi ortaya koyarak yönetmelikler ve belgelerle uğraşmayı ortadan kaldırabilmek için bir avukatla iletişim kurmak gerekli görülüyor. Borsada yatırım danışmanlığı yapan şirketlerin görevleri; borsa hisse senedi, fon, döviz, altın gibi yatırım piyasaları hakkında yönlendirme ve bilgilendirme görevi üstleniyor.

Borsa Yatırım Şirketi Nasıl Kurulur?

  1. Borsa yatırım şirketi kurabilmek için dikkat edilmesi gerekenler:
  2. Yatırım şirketi için isim bulunur.
  3. Kapsamı geniş bir pazarlama için iş planı hazırlanır.
  4. Avukat ya da hukuk bürosu danışmanlıklarından destek alınır.
  5. Yatırım şirketi kurulur.
  6. Farklı şirketlerin müşterilerine sunduğu hizmetlerle ilgili bilgi paketleri talep edilir.

Borsada iyi bir danışman olabilmek için yatırım danışmanlığı eğitim sertifikalarına başvuruda bulunabilir. Sermaye piyasaları ve borsa uzmanlığına yönelik sertifika programları başta olmak üzere yatırımcılık ve portföy yönetimine yönelik eğitimlere kurumdan veya online platform üzerinden başvuruda bulunulabilir

YORUMLAR YAZ