Mavi’nin “NEXT” Dönemi: Yeni Büyüme Stratejisi

Mavi’nin “NEXT” Dönemi: Yeni Büyüme Stratejisi

Mavi, milyar dolarlık bir şirket olma hedefi doğrultusunda yeni büyüme stratejisini duyurdu. 2023 yılında konsolide gelirlerini enflasyon muhasebesine göre %25, TMS 29 düzeltmeleri öncesine göre ise %91 artışla 26 milyar 293 milyon TL’ye yükselten Mavi, şirketin geleceğini şekillendirecek olan yeni büyüme stratejisini ortaya koydu.

“Daha fazla büyüme potansiyelimiz var”

Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, şirketin geçmiş performansı hakkında şunları söyledi: “Müşterilerimiz, çalışanlarımız, iş ortaklarımız ve Türkiye ile birlikte büyüyoruz. Zorluklarla dolu dönemlerden güçlenerek çıktık ve kendi öz kaynaklarımızla geleceğe güvenle bakıyoruz. Genç kalmayı ve her dönemin dinamizmini sürdürerek sürdürülebilir kârlı büyümeyi sağladık ve daha fazla büyüme potansiyelimiz var” dedi.

Mavi’nin NEXT stratejisi, perakende, online platformlar, yeni lojistik sistemleri ve teknolojiye yatırım yapmayı içeriyor.

“Mavi’nin büyüme potansiyellerini açığa çıkarmak ve dünya çapında tanınmış moda markalarıyla şampiyonlar liginde yer almak hedefimizdir” diyen Yavuz, Mavi NEXT stratejisinin temelini “Mükemmellik tutkusu, büyüme odaklılık, sürdürülebilir kültür ve ekosistem” olarak özetledi. Perakende, online platformlar, yeni lojistik sistemleri ve teknolojiye yatırım yapacaklarını ve öncelikle Kuzey Amerika ve Almanya gibi pazarlarda yeni hedefler belirleyeceklerini açıkladı.

Kendi rekorunu kırarak 1,3 milyon yeni müşteri kazandı, her gün 3.500 yeni müşteriye ulaştı

Yıllık 1 milyon yeni müşteri kazanma hedefini 2023 yılında aşan Mavi, 1,3 milyon yeni müşteriyle kendi rekorunu kırdı. CEO Cüneyt Yavuz, “CRM altyapımız Kartuş’a kayıtlı aktif müşteri sayımız 2023’te 7 milyona ulaştı. Her gün 3.500 kişiyi Mavi ailesine katıyoruz. Yeni müşterilerimizin %70’i 35 yaş altı kişilerden oluşuyor. Gençlerle birlikte büyüyoruz” dedi.

Her yaş, her beden ve her tarz için Mavi

“Moda pazarının dinamizmi devam ediyor” diyen Yavuz, “Gençlerin yanı sıra 45+ ve 55+ yaş grubundaki kişilerin giyim alışkanlıklarında artış gözlemliyoruz. Artık erkekler de kadınlar kadar modaya ilgi gösteriyor ve gardıroplarını sürekli olarak yeniliyorlar. Biz her yaşın, her bedenin ve her tarzın markasıyız. Müşterilerimiz, Mavi’den kampanya beklemiyor. Doğru ürünü, doğru fiyata ve yüksek kalitede bulabileceklerine güveniyorlar. Bu nedenle, her dönemde yeni müşterileri Mavi’ye çekebiliyoruz” şeklinde konuştu.

“Mavi, 2023’te toplam 14 milyon jean sattı. Her iki saniyede bir jean satılıyor.”

Mavi, 2023 yılında bir önceki yıla göre %12 artışla toplam 14 milyon jean sattı. Yavuz, “Yapay zeka tabanlı trend analizleri ve sürdürülebilir All Blue koleksiyonumuz gibi inovatif ürünlerle müşterilerimizin ilgisini canlı tutuyoruz. Böylece, her iki saniyede bir jean satıyoruz” bilgisini paylaştı.

Yılda 53 milyon ürün Mavi müşterileriyle buluşuyor: “Mavi, casual giyimin de adresi”

Mavi, yılda toplam 53 milyon adet ürünü müşterileriyle buluşturuyor. Şirketin satışlarının %60’ı denim dışı lifestyle kategorilerinden oluşuyor. Yavuz, “Türkiye gibi büyük ve rekabetçi bir pazarda, hazır giyimde ilk üç markadan biriyiz. Müşterilerimiz, denim dışı kategorilerde de markamıza büyük ilgi gösteriyor. Onlar için her hafta yeni bir şey sunuyoruz. Ayrıca, Kıvanç Tatlıtuğ ve Serenay Sarıkaya gibi isimlerle yıllardır devam eden iletişim ve müşteri deneyimi çalışmalarıyla markamızı güçlü tutuyoruz” dedi.

Yatırım planları arasında 15 yeni mağaza ve 10 mağazada büyüme var

Mavi’nin gelirlerinin %68’i perakendeden elde ediliyor ve şirketin yatırım planları arasında bu alanda büyüme bulunuyor. Yavuz, “Geçtiğimiz yıl perakendede toplam 175 bin metrekareye ulaştık. Perakende, en güçlü yönümüz. Hazır giyim perakendesinin Türkiye’de büyümeye devam edeceğine inanıyoruz ve yatırım kararlarımızı buna göre

YORUMLAR YAZ