TAV Havalimanları, Medine’deki Yeni Terminal Yatırımına Başlıyor

TAV Havalimanları, Medine’deki Yeni Terminal Yatırımına Başlıyor

TAV Havalimanları, Medine Havalimanı’nda terminal kapasitesini artırmak ve yolculara daha iyi bir seyahat deneyimi sunmak amacıyla 275 milyon dolarlık bir yatırıma başlıyor. Geçtiğimiz yıl 9,4 milyon yolcuya hizmet veren Medine Havalimanı, bu yeni terminal ile kapasitesini daha da artıracak. Yatırımın üç yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Türkiye‘nin önde gelen havalimanı işletmecisi TAV Havalimanları, Suudi Arabistan’ın kutsal topraklarındaki Medine Havalimanı’nda gerçekleştireceği bu yatırım ile önemli bir adım atıyor. Bugün düzenlenen törene Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Salih bin-Nasır el-Casır, Sivil Havacılık Otoritesi (GACA) Başkanı Abdülaziz el-Duailej ve TAV Havalimanları yöneticileri katıldı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, “Kutsal Topraklar’ın giriş kapısı olan Medine Havalimanı, bizim için büyük bir öneme sahip. Ortaklarımızla birlikte 12 yıldır başarıyla işlettiğimiz bu havalimanını daha da geliştirmek için bu yatırımı yapıyoruz. Üç yıl içinde tamamlamayı planladığımız bu proje ile yolcularımıza en iyi hizmeti sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Medine Havalimanı, pandemi sonrası seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla 2023 yılında rekor bir yolcu sayısına ulaşarak 9,4 milyon yolcuya hizmet verdi. Bu, geçen yıla göre yüzde 49, pandemi öncesi döneme göre ise yüzde 12’lik bir artış anlamına geliyor.

Yatırımın bir parçası olarak, 40 bin metrekarelik yeni bir iç hatlar terminali inşa edilecek ve mevcut terminal kapasitesi artırılarak sadece dış hat uçuşları için kullanılacak. Ayrıca, bağlantı yolları ve otopark alanları da yenilenecek. Bu yatırım ile Medine Havalimanı’nın kapasitesi yaklaşık 18 milyon yolcuya çıkacak.

TAV Havalimanları, Medine’nin havacılık sektöründeki öncüsü olmaya devam ediyor. 2012 yılında operasyonlara başlayan TAV Havalimanları, 2015 yılında yeni yolcu terminalini hizmete açarak bölgede önemli bir adım atmıştı. Yeni terminal binası, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde Enerji ve Çevresel Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikası alan ilk bina olma özelliğini taşıyor.

Medine Havalimanı, yolcu memnuniyeti odaklı hizmet anlayışıyla da dikkat çekiyor. Skytrax ödüllerinde “Orta Doğu’nun En İyi Havalimanı” ödülüne layık görülen Medine Havalimanı, TAV Havalimanları’nın kalite ve yenilikçilik anlayışının bir yansıması olarak öne çıkıyor.

YORUMLAR YAZ