Web Tapuda Hangi İşlemler Yapılır ?

Web Tapuda Hangi İşlemler Yapılır ?

Tüm insanların temel haklarından biri de, barınma hakkıdır. Barınma hakkımız için taşınmaz mallara ihtiyacımız vardır. Taşınır ve taşınmaz mallara belli bir miktar ödeme karşılığı sahip olabiliriz. Ev, araba ya da yazlık alabiliriz. Araba alırken işlemler exper ya da noter üzerinden ilerlemektedir. Ama konu taşınmazlar olunca, tapu müdürlükleri ile işlerimiz olacaktır.

Barınma İhtiyacımız Olan Evler

Hepimiz başımızı sokacağımız bir eve sahip olmak isteriz. İhtiyaçlarımız doğrultusunda büyük ya da küçük bize barınma desteği verecek olan o eve sahip olmak oldukça önemlidir. Ev arayışında içinde isek, ev satın alabilir ya da kiralayabiliriz. Eğer ev satın alacak durumda isek, bazı internet sitelerinde ya da fiziki olarak arayış içerisinde olmamız gerekir. İstediğimiz evi bulduğumuzda fiyat konusunda pazarlık yapılması tavsiye edilmektedir.

Tapu İşlemleri 

İstediğimiz evi bulduk ve almaya karar verdik. Bu durumda yasal olarak alıcı ve satıcı tapu işlemlerini beraber yapmak zorundadırlar. Tapu müdürlükleri her ilçede ya da ilde bulunan resmi kurumlardır. Sizden istenilen belgeler doğrultusunda işlemler yapılır. Tapu alımı yapıldığında belli bir miktar harç ücreti çıkabilir. Bu işlemler bankalar üzerinden yapılmaktadır.

Web Tapu Nedir?

Günümüzde birçok işlem web üzerinden yapılmaktadır. İkametgah kağıdı, hastane tahlil sonuçlarımız ya da öğrenci belgeleri artık tek tuşla çıktı alacak konumda olmuşlardır. Bu durum pandemi sürecinden sonra da hız kazanmıştır.

Tapu kısmına gelindiğinde ise Web Tapu size yardımcı olacaktır. Bu site üzerinden bazı işlemleri halledebilirsiniz. Öncelikle, size verilen kullanıcı adı ve şifre ile siteye giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra gelecek sayfalarda bilgiler istenmektedir. Elinizde olan belgelerle bu kısımlar doğru şekilde doldurulmalıdır.

Web Tapu ile Hangi İşlemler Yapılır?

Web Tapu üzerinden taşınmazların tapu işlemleri için randevu alabilirsiniz. Alıcı ya da satıcı herhangi bir tarafın yapması yeterlidir. Web tapu üzerinden tapu alış ve satış işlemleri için belgeler yüklemeli ve bilgilerin girişini yapmalısınız.

Bu bilgiler doğrultusunda tapu müdürlüklerindeki en uygun randevu tarihi tarafınıza verilmektedir. Ayrıca Web tapu ile üzerinizde olan taşınmazların ada parsel bilgilerine ve yüz ölçümü miktarlarına da ulaşmanız mümkün olacaktır.

YORUMLAR YAZ